+48 504 712 615

SKUTERY ŚNIEŻNE I QUADY ZAKOPANE

RIDE SIDE

Różnice pomiędzy quadami z napędem AWD a 4WD

Powszechnym błędem jest przekonanie, że napęd na wszystkie koła (AWD) i napęd na cztery koła (4WD) to to samo. Chociaż mogą służyć jako różne środki do osiągnięcia tego samego celu, to sposób w jaki te dwa układy napędowe pracują różni się od siebie. Istnieje wiele różnych systemów stosowanych w quadach, a niuanse między nimi wpływają nie tylko na to, jak maszyna radzi sobie w terenie, ale także na to, jak musisz jeździć na danej maszynie. Zobaczmy co sprawia, że każdy system działa.

Napęd na 4 koła

Zacznijmy od tradycyjnego napędu na cztery koła. To właśnie ludzie myślą, gdy przychodzą na myśl wyrażenie „cztery na cztery / 4×4” lub „na 4 koła”. Napęd na cztery koła umożliwia jednoczesne przesyłanie mocy do wszystkich czterech kół, częściowo dzięki skrzyni rozdzielczej, która rozdziela moment obrotowy silnika na przednią i tylną oś za pośrednictwem wałków wyjściowych. Większość systemów napędu na cztery koła może działać w trybie 2WD (tylko tylne koła) lub 4WD. Nazywa się to wybieralnym napędem na cztery koła, w którym ręczna dźwignia lub przełącznik elektroniczny umożliwia kierowcy wybór między tymi dwoma.

Łatwo jest zgubić się w gąszczu podczas omawiania odmian tych systemów. Z ogólnego  punktu widzenia ważnym aspektem napędu 4×4 są mechanizmy różnicowe. Wyróżniają się trzy główne punkty : otwarte mechanizmy różnicowe, mechanizmy różnicowe o ograniczonym poślizgu i mechanizmy różnicowe z blokadą. 

Otwarty mechanizm różnicowy

Otwarte dyferencjały działają ze zmienną ilością mocy wysyłanej do każdego z kół. Niezależnie od tego, czy pokonujesz zakręty, czy jedziesz prosto, koła skutecznie obracają się całkowicie niezależnie od przyczepności przeciwnego koła. Oznacza to również, że cała moc może zostać przesłana do jednego koła. Innym przykładem jest sytuacja, w której pojazd z napędem na tylne koła pokonuje zakręt w sytuacji słabej przyczepności. Gdy zerwie przyczepność, cała moc zostanie wysłana do zewnętrznej opony, a wewnętrzna nic nie dostanie.

Oznacza to jednak również, że pod żadnym pozorem podział mocy nie będzie równy, a stale podzielony między obie strony. Co gorsza, jeśli jedna opona ugrzęźnie, druga opona uzyska cały moment obrotowy i będzie się kręcić tak długo aż nie przestaniesz dodawać gazu. Konkluzja: Zmienna wielkość momentu obrotowego jest przenoszona z boku na bok, zawsze zmieniając się, chyba że w grę wchodzi okoliczność, taka jak utknięcie. Jeśli ugrzęźniesz lub zawiesisz się, to jedno koło kręci się swobodnie, a drugie wcale. Jeśli chodzi o quady, bardzo niewiele używa otwartego mechanizmu różnicowego.

Mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu

Mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu to coś pomiędzy otwartym mechanizmem różnicowym a blokowanym mechanizmem różnicowym. W przypadku tego mechanizmu poślizg kół na osi jest do pewnego stopnia ograniczony. Mechanizm działa w celu ciągłego przesyłania mocy z koła na koło, tak jak robi to otwarty dyferencjał, ale umożliwia również utrzymywanie podziału na ciągłym poziomie 50-50 na osiach. Koła mogą obracać się z tą samą prędkością, ale nie robi tego, gdy jest wystarczająca przyczepność.

W sytuacji ograniczonej przyczepności rozdziela przyczepność między koła. Jeśli na przykład utkniesz w błocie, oba koła będą obracać się z tą samą prędkością, ale moment obrotowy będzie stale przesuwany z jednej strony na drugą. Jeśli na przykład pojazd z napędem na tylne koła jedzie po zakręcie w sytuacji słabej przyczepności, większość mocy zostanie przekazana do zewnętrznego koła, ale wewnętrzne nadal będzie się obracać. Jeśli stracisz przyczepność, mechanizm różnicowy zacznie zapobiegać poślizgowi, obracając koła ze stałą prędkością.

Blokowany mechanizm różnicowy

Blokowanie mechanizmów różnicowych to szczyt możliwości uzyskania przyczepności. Blokada — zwykle sterowana ręcznie przez kierowcę — gwarantuje, że do obu kół na osiach przekazywana jest stała, równomierna przyczepność. W idealnym systemie oznacza to statyczny podział 50-50 i wszystkie cztery koła obracają się jednocześnie. Niektóre osie blokują się automatycznie po wykryciu poślizgu, ale większość jest blokowana ręcznie przez kierowcę quada. Wszelkie pozory poślizgu oznaczają, że wałek wspólny dla przeciwległych opon – lub wałki, które wchodzą do dyferencjału i dzielą oś napędową – równomiernie rozdzielają moment obrotowy na nie, gdy tylko poślizg zostanie wykryty mechanicznie lub elektronicznie.

Istnieją również centralne mechanizmy różnicowe z blokadą, które, jak się domyślacie, przesyłają równą ilość mocy między przednią i tylną oś pojazdu. Wiele SUV-ów ma to. Ponadto omówmy znaczenie blokowania mechanizmów różnicowych podczas pokonywania trudnego terenu. Mówiąc prościej, stały, równy moment obrotowy przekazywany na osie oznacza, że nie ma przerwy w obracaniu się koła. Więc jeśli masz sytuację, w której jedna opona traci przyczepność, nadal obraca się z tą samą prędkością, nawet jeśli nie przenosi tej mocy na podłoże. To z kolei oznacza stałą prędkość ruchu do przodu na wszystkich czterech kołach.

Jazda quadem w terenie z różnymi mechanizmami różnicowymi

Istnieją również centralne mechanizmy różnicowe z blokadą, które, jak się domyślacie, przesyłają równą ilość mocy między przednią i tylną oś pojazdu. Wiele SUV-ów ma to. Ponadto omówmy znaczenie blokowania mechanizmów różnicowych podczas pokonywania trudnego terenu. Mówiąc prościej, stały, równy moment obrotowy przekazywany na osie oznacza, że nie ma przerwy w obracaniu się koła. Więc jeśli masz sytuację, w której jedna opona traci przyczepność, nadal obraca się z tą samą prędkością, nawet jeśli nie przenosi tej mocy na podłoże. To z kolei oznacza stałą prędkość ruchu do przodu na wszystkich czterech kołach.

Ciągły napęd na cztery koła jest całkowicie odrębnym bytem. Działa w opisany powyżej sposób – cały czas napędzane są wszystkie cztery koła – ale nie ma możliwości uruchomienia go z napędem na dwa koła. Niektóre ciągłe napędy na 4 koła działają w stałym podziale mocy 50-50 przód/tył, podczas gdy inne pozwalają czujnikom i komputerowi przesuwać moc przód/tył. Niezależnie od tego, wciąż są cztery napędzane koła i skrzynia rozdzielcza z możliwością zmiany na niski zakres. 

Różnice AWD i 4WD

Największa różnica między napędem na wszystkie koła a napędem na cztery koła zwykle występuje w sposobie sterowania systemem. W przypadku napędu na 4 koła jest on zablokowany w sposobie dystrybucji mocy, podczas gdy AWD pozostawia kontrolę trakcji urządzeniom maszyny i czujnikom. Układ AWD zazwyczaj umożliwia przenoszenie momentu obrotowego między przednią i tylną oś, stale oceniając przyczepność, gdy pojazd przejeżdża przez teren i stale zmieniając ten rozkład. Istnieje kilka systemów AWD, w których można zablokować system 50-50 przód/tył, ale nie są one tak powszechne, jak inne systemy, które stale zmieniają zmianę biegów. Ponadto napęd na cztery koła zwykle ma skrzynię rozdzielczą, która zmniejsza rotację opon przy jednoczesnym zachowaniu wyjściowego momentu obrotowego, aby móc powoli pełzać przy zachowaniu przyczepności. Podobnie pojazdy z napędem na wszystkie koła nie zawsze to mają. Podobnie, 4WD jest zwykle systemem obsługiwanym przez użytkownika, podczas gdy AWD jest zwykle włączony przez cały czas.

Przyjrzyjmy się kilku systemom różnych producentów quadów

Standardem branżowym dla tradycyjnego napędu na cztery koła jest system On-Command firmy Yamaha. Może pracować w trybie 2WD, 4WD z mechanizmami różnicowymi pracującymi w trybie ograniczonego poślizgu lub 4WD z zablokowanym przednim mechanizmem różnicowym. Wysoki i niski zakres są obecne. System On-Command firmy Yamaha jest prostym, wypróbowanym i sprawdzonym sposobem decydowania przez operatora, do których kół wysyłana jest moc i w jaki sposób moc jest rozdzielana. Podczas gdy nowi kierowcy mogą mieć trudności w użyciu ze względu na konieczność kontrolowania przedniego blokowania, doświadczeni uważają go za idealny dzięki możliwości rzeczywistej blokady układu napędu na cztery koła.

 

Polaris One Touch On-Demand AWD/2WD działa bardziej jak napęd na wszystkie koła. Istnieją tryby 2WD i AWD (które Polaris nazywa „2×4” i „4×4”), przy czym ten ostatni wysyła moc tylko na tylne koła, aż tylne koła stracą przyczepność, w którym to momencie kieruje część mocy na przód. Polaris mówi, że tryb AWD „pozwala każdemu kole, które ma przyczepność, stać się napędzanym kołem napędowym”, co „nie oznacza, że wszystkie koła są stale napędzane, gdy AWD jest włączony”. Tłumacząc: Maszyna nieustannie zmienia moc, jaką przesyła od osi do osi i z boku na bok, i blokuje przód tylko wtedy, gdy uważa, że powinna. Zaletą jest to, że możesz skupić się na jeździe, ale wadą jest to, że zwykle występuje niewielkie opóźnienie między poślizgiem a uzyskaniem przez koła wymaganej przyczepności.

quady zakopane

 

Visco-Lok firmy Can-Am to mieszanka obu tych elementów. Większość czterokołowców firmy korzysta z systemu Visco-Lok, który jest w pełni kontrolowany przez czujniki i komputery — wybierasz napęd na 2 koła lub 4 koła, a maszyna zrobi resztę za Ciebie. Jedynym wyjątkiem jest najnowsza iteracja o nazwie Visco-4Lok, która pozwala na zablokowanie przedniego dyferencjału według uznania kierowcy, ale jest dostępna w bardzo ograniczonym wyborze modeli, w  wersjach X MR oraz Outlander XT-P i Max Limited .  Z naszego doświadczenia wynika, że jest to dobry środek między systemami Yamaha i Polaris, przy czym przedni dyferencjał jest lepszy i szybszy do zablokowania niż w Polarisie, ale brakuje mu kontroli obecnej w konfiguracji Yamahy.

Ważne zastrzeżenie: istnieją wyjątki od prawie wszystkiego, co tutaj omówiliśmy. Niektóre systemy napędu na wszystkie koła mają skrzynię rozdzielczą, która może pracować w niskim zakresie, a niektóre systemy napędu na cztery koła nie robią wszystkiego, co robią inne. Jest pewien aspekt oszustwa marketingowego i nazewnictwa w handlu, który jest trudny do ustalenia, ale pamiętaj tylko, że nie wszystko w świecie układów napędowych można brać za dobrą monetę. Zauważ też, że nie omawialiśmy tutaj każdego producenta, ponieważ odstające – Kawasaki, Honda, Suzuki, Arctic Cat i in. – wykorzystują pewne odmiany omówionej tutaj technologii.

Dobry system 4WD pozwala użytkownikowi przejąć kontrolę, podczas gdy napęd na wszystkie koła opiera się bardziej na samym pojeździe, kontrolując zmianę biegów. Niezależnie od tego, ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób Twój quad przenosi moc na podłoże, zwłaszcza gdy Twoje umiejętności się rozwijają i szukasz trudniejszych wyzwań. Może to być różnica między pokonaniem przeszkody lub przejściem przez głęboki błotnisty dół — a może odpuszczenia.

Ride Side logo

The Ride Side Sp. z o. o.

+48 504 712 615

info@rideside.pl

Start wypraw skuterami śnieżnymi:

Nowe Bystre 210B,

34-521 Nowe Bystre

(tuż obok Zakopanego)

POWERD by

polaris skutery zakopane
quady zakopane yamaha
ski doo zakopane

RIDE SIDE – wyprawy i wypożyczalnia skuterów śnieżnych w Zakopanem

CC:2021 rideside copyright all right reserved.