+48 504 712 615

SKUTERY ŚNIEŻNE I QUADY ZAKOPANE

RIDE SIDE

Czy skutery śnieżne są trudne w prowadzeniu? Jak uczynić to łatwiejszym?

Skutery śnieżne mogą być pojazdem dającym dużo zabawy i rozrywki, który może dostarczyć wiele interesujących wspomnień. Niezależnie od tego, czy sam go masz, czy masz okazję nim jeździć na urlopie, skuter śnieżny jest z pewnością czymś, co powinieneś wypróbować, jeśli masz taką możliwość. Ale czy są one trudne w prowadzeniu?

Skuter śnieżny może być trudny w prowadzeniu dla początkujących. Ale chociaż na początku może być trudny, z czasem staje się łatwiejszy. Największą przeszkodą do pokonania dla początkujących jest prawidłowe sterowanie i manewrowanie skuterem śnieżnym.

Prowadzenie skutera śnieżnego nie jest ani najtrudniejszą, ani najłatwiejszą rzeczą na świecie. Ale z pewnością jest zabawnie. Wyjaśnimy podstawy jazdy skuterem śnieżnym i czy jest to naprawdę trudne przedsięwzięcie. Podamy również kilka wskazówek, jak ułatwić całą procedurę, więc czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Prawidłowa pozycja na skuterze śnieżnym

Warto zająć odpowiednią pozycję na skuterze śnieżnym. Jest to niezbędne, jeśli chcesz optymalnie prowadzić skuter śnieżny i uniknąć potencjalnych obrażeń.

Twoje stopy powinny znajdować się po bokach na podeście, a dłonie powinny trzymać kierownicę. Pamiętaj, że cały czas powinieneś czuć się komfortowo – jeśli tak nie jest, prawdopodobnie nie siedzisz prawidłowo na skuterze śnieżnym.

Reszta dotyczy dwóch podstawowych technik jazdy, które musisz opanować, zanim będziesz mógł jechać na własną rękę. Zawracanie i jazda w górę lub w dół wzgórza.

 

Skręcanie i zawracanie skuterem śnieżnym

Jeśli chodzi o skręcanie, technika jest dość prosta, chociaż możesz potrzebować trochę czasu, aby całkowicie ją opanować podczas jazdy. Kiedy skręcasz kierownicę, musisz pochylić ciało na bok w który skręcasz, więc przesuwasz zwłaszcza biodra, aby przenieść ciężar na tę stronę; jak powiedziano, możesz potrzebować trochę praktyki, aby w pełni to zrozumieć, ale nie ma w tym nic poza tym. Czasami jeśli w zakręcie dodasz za dużo gaz, a nie przeniesiesz ciężaru ciała w kierunku skrętu możesz przewrócić skuter śnieżny w drugą stronę. Siła odśrodkowa cały czas działa na nas kiedy skręcamy lub zawracamy a śnieg dodatkowo utrudnia całą procedurę bo zewnętrzna narta skutera wbija się bardziej w śnieg niż wewnętrzna, przez co łatwiej o wywrotkę. 

skutery śnieżne zakopane

Jazda w górę zbocza lub na dół

Podjazd lub zjazd ze wzniesienia może wydawać się nieco trudniejszy. Zwłaszcza stromsze zjazdy wywołują u niektórych strach. Najważniejsze aby podczas zjazdu ciężar ciała przenieść nieco bardziej do tyłu i jeśli jest to stromy zjazd ustawić skuter prostopadle do zbocza, aby wyeliminować ryzyko przewrócenia się skutera. Jeśli zbocze jest bardzo strome to odradzam gwałtownych skrętów kierownicą gdyż możemy w ten sposób zrobić dźwignię, która spowoduje że skuter śnieżny się przewróci.

Jadąc w górę – wypchnij ciężar ciała do przodu ale nie tak, żeby być ciałem na kierownicy, bo stracisz kontrolę nad skuterem. Najważniejsze tutaj też aby najeżdżać na wzniesienie jak najbardziej prostopadle gdyż zapobiega to przewrócenia się skutera śnieżnego , który potem mógłby przekoziołkować po kierowcy.

Odpowiednie używanie manetki gazu

Możesz zrobić sobie krzywdę jeśli będziesz nieodpowiednio obchodził się z manetką gazu, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze skuterami śnieżnymi. Na pewno na start nie polecam dodawać za dużo gazu w zakrętach gdyż to utrudnia skręcanie. Przy zjazdach na pewno polecam minimalną ilość gazu – tylko tyle aby skuter toczył się na dół. Zaś jeśli chodzi o krótkie stromsze podjazdy to warto wcisnąć dużo gazu przy rozpędzie, a  w trakcie podjazdu stopniowo odpuszczać bo w przeciwnym razie na końcu można wyskoczyć za wysoko (czasami krzywo) i mieć problem z wylądowaniem. Jeśli podjazd jest dłuższy a śniegu jest dużo to na pewno nie warto zatrzymywać skutera śnieżnego , bo spowoduje to , że łatwo się zakopiesz. Warto jechać ze stałą dużą prędkością aby dojechać na szczyt wzgórza.

I to obejmuje podstawy. Jak widać, jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć i zrobić, zanim zaczniesz, oraz kilka podstawowych technik, które musisz opanować, zanim będziesz mógł prowadzić samodzielnie. Do jazdy w trudnym górskim terenie wymagane jest sporo doświadczenia, obserwowania terenu oraz przewidywania jak w danej sytuacji zachowa się skuter śnieżny , ale na to potrzeba więcej praktyki. 

Tymczasem jeśli będziesz zimą w Zakopanem to warto spróbować jazdy skuterem śnieżnym. Skorzystaj z jednej z naszych wypraw o których więcej dowiesz się tutaj: Skutery śnieżne Zakopane

Wypożyczalnia skutery śnieżne zakopane

RIDE SIDE – wyprawy i wypożyczalnia skuterów śnieżnych w Zakopanem

CC:2021 rideside copyright all right reserved.