Ride Side logo

+48 504 712 615

SKUTERY ŚNIEŻNE I QUADY ZAKOPANE

RIDE SIDE

Jazda skuterem śnieżnym

Jak wygląda jazda skuterem śnieżnym? Należy do łatwych czy trudnych? Postaramy się tutaj rozjaśnić temat jazdy skuterem śnieżnym.

Tylko gaz i hamulec

Jazda skuterem śnieżnym mogłaby się w zasadzie sprowadzać do dodawania gazu, hamowania w odpowiednim momencie i oczywiście skręcania. Prawie wszystkie skutery są tak zbudowane, że nie ma w nich skrzyni biegów, a nam odpada myślenie o zmianie przełożenia co znacznie ułatwia jazdę. Dlatego skuterem śnieżnym można jeździć po krótkim wprowadzeniu do tematu i nie trzeba żadnych szkoleń. I ta byłoby wszystko, ale przy większych prędkościach w zakręcie siedząc normalnie na skuterze śnieżnym można go przewrócić.

Balans ciałem

Jeśli pokonujemy zakręt skuterem śnieżnym z dużą prędkością to istnieje możliwość, że wypadniemy z zakrętu i się przewrócimy razem ze skuterem, bo działa na nas wtedy siła odśrodkowa. Skuter śnieżny jest węższy od np. quada a dodatkowo nie ma 4 a 3 punkty podparcia: narty z przodu i gąsienicę nad którą siedzimy. Powoduje to, że w zakręcie jest łatwiej o wywrotkę gdyż narty z przodu nie są aż tak dociążone w zakręcie. Jeśli widziałeś kiedyś Moto GP to mogłeś zauważyć, że kierowca motocykla „kładzie się” wraz z nim w zakręcie aby przeciwdziałać sile odśrodkowej. I tu nasuwa się pytanie: to jak pokonywać zakręty skuterem śnieżnym? Trzeba robić balans ciałem podobny do motocyklisty – przesunąć nasze ciało na stronę w którą skręcamy. 

Dobry balans ciałem wygląda mniej więcej tak:

skutery śnieżne zakopane

Jazda skuterem w górskim terenie

Jazda w górach gdzie zazwyczaj śniegu jest dużo wiąże się z innym stylem jazdy. Tutaj zamiast siedzieć na skuterze, jeździ się w pozycji stojącej. Po to aby móc szybko dociążyć stronę skutera, która tego wymaga. Po za tym do jazdy w górach używa się skutera o innej charakterystyce. Ma on dłuższą gąsienicę oraz węższy rozstaw nart. Bardzo charakterystyczna pozycja jazdy w górach wygląda w ten sposób:

Jest to zdecydowanie wyższa szkoła jazdy, ale jeśli chcesz spróbować swoich sił w jeździe skuterem śnieżnym w Zakopanem w górskim terenie to skorzystaj z jednej z naszych offroadowych wypraw. Tam na stromszych zjazdach i podjazdach oraz trawersach sprawdzisz się. A dodatkowo nasz instruktor da Ci wiele cennych wskazówek odnośnie jazdy skuterem śnieżnym

The Ride Side Sp. z o. o.

+48 504 712 615

info@rideside.pl

Start wypraw skuterami śnieżnymi:

Nowe Bystre 210B,

34-521 Nowe Bystre

(tuż obok Zakopanego)

Obserwuj nas na

POWERD by

polaris skutery zakopane
quady zakopane yamaha
ski doo zakopane

RIDE SIDE – wyprawy i wypożyczalnia skuterów śnieżnych w Zakopanem

CC:2021 rideside copyright all right reserved.