Ride Side logo

+48 504 712 615

SKUTERY ŚNIEŻNE ZAKOPANE

RIDE SIDE

SNOCROSS czyli wyścigi na skuterach śnieżnych

Snocross (lub snowcross) to sport wyścigowy polegający na rywalizacji skuterów śnieżnych. Oczywiście mocno zmodyfikowanych pod wyścigi. Odbywają się na naturalnych lub sztucznie stworzonych torach, które składają się z ciasnych zakrętów, stromych hop z których można wysoko skakać lub innych przeszkód. Uczestnicy podczas wyścigu osiągają skuterami śnieżnymi prędkości przekraczające 100 km/h. Skoki mogą osiągać nawet ponad 9 metrów wysokości, więc zawodnicy pokonują odległość do 40 metrów w powietrzu.

snocross skutery śnieżne wyścigi
Wyścigi snocross

Zimowa odmiana motocrossu

Snocross wywodzi się z motocrossu. Nazwa jest połączeniem słów „snowmobile” i „motocross”. W tej dyscyplinie używa się skutera śnieżnego zamiast motocykla oraz powierzchni śnieżnej / lodowej zamiast ziemi. Powierzchnia może być naturalna lub sztucznie stworzona. Snocross popularny najbardziej jest na wyższych szerokościach geograficznych, gdyż tam zimą temperatury ujemne utrzymują się najdłużej. Czasami w snocrossie uczestniczą zawodnicy ze świata motocrossu.

Snocross na X Games

Snocross stał się dyscypliną X Games w 1998 roku. X Games to popularny event sportów ekstremalnych. Tor na pierwszym wyścigu snocross na X Games przypominał tor motocrossowy; był znacznie dłuższy niż obecne tory. Miał głębsze doły i wyższe skoki.

Skutery śnieżne i sprzęt ochronny w snocrossie

Skutery śnieżne różnią się znacząco w zależności od swojej klasy. Organizacje nadzorujące wyścigi są regulowane przez przepisy Międzynarodowej Federacji Wyścigów Skuterów Śnieżnych (ISR). Kierowcy są zobowiązani do noszenia kasku z minimum 50% jasnego pomarańczowego koloru. Kombinezon wyścigowy (musi mieć minimum 144 cali kwadratowych pomarańczowego koloru z przodu i z tyłu), rękawic, gogli, skórzanych butów, ochraniaczy na piszczel, ochraniaczy na łokcie, kołnierza ochronnego, ochraniaczy na kolana i ochrony górnej części ciała. 

Najczęściej używane skutery śnieżne w snocrossie to skutery znanych marek takich jak Polaris, Ski-doo, Lynx, Arctic Cat, Yamaha.

Snocross skutery śnieżne
Wypadki w snocrossie się zdarzają

Wyścigi

Wyścigi rozpoczynają się od ustawienia kierowców w równym szeregu na linii startowej. Wydarzenie rozpoczyna się albo sygnałem zielonej flagi przez sędziego, albo poprzez włączenie światła. Zwycięzcą jest często zawodnik, który ma najlepszy start (tzw. holeshot). Wydarzenie może być zatrzymane w przypadku niebezpiecznych warunków. Skutery śnieżne ustawiane są do ponownego startu w kolejności zajętych pozycji w wyścigu, a zawodnicy zaangażowani w zatrzymanie startują z tyłu. Zwycięzcą wydarzenia jest zawodnik, który jako pierwszy przekracza linię mety w głównym wyścigu. Takie wydarzenia przyciągają ponad 10 000 widzów.

Zazwyczaj wydarzenie snocross korzysta z standardowych rund kwalifikacyjnych, wyścigów eliminacyjnych, finału pocieszenia i wyścigu głównego.

Jeśli chciałbyś chociaż trochę poczuć się jak zawodnik snocross to z pewnością pomoże w tym wzięcie udziału w naszych wyprawach offroad na skuterach śnieżnych, podczas których na trasie pokonujemy różne przeszkody. Strome zjazdy i podjazdy spotkane w terenie to świetna okazja, aby dostarczyć sobie dawki adrenaliny.

Snocross wyścigi skuterów śnieżnych
Ride Side logo

The Ride Side Sp. z o. o.

+48 504 712 615

info@rideside.pl

Obserwuj nas na

POWERD by

polaris skutery zakopane
quady zakopane yamaha
ski doo zakopane

RIDE SIDE – wyprawy i wypożyczalnia skuterów śnieżnych w Zakopanem

CC:2021 rideside copyright all right reserved.